Sapanca’da bulunan arsa üzerine Katarlı müşterimiz için yaptığımız bu villa mimari projemizde çağdaş bir tasarım dilinde konforlu rahat bir aile evi oluşturmayı amaçladık. Yatayda büyüyen mimari ile genelde teraslarda geçecek olan yaz hayatında farklı gölgeleme alanları oluşturarak konforlu kılmayı amaçladık.

Villa mimarisinde tasarım yaklaşımı olarak cephede yatay ve düşey çizgilerin harmanlandığı yapı malzemeleri ve renklerin bir harmoni ile kullanılmasını öngördük.

Farklı kotları bulunan arazinin kot çalışmasını doğru yaparak girişi ve otoparkları rampalar ile çözdük. Aynı zamanda arka girişin ikincil kalan atıl mekanlar olmaması adına su ögesi kullanarak tasarımı zenginleştirmek istedik. Yine uzayan yatay yapıyı düşey kesmeler ile sınırlandırarak mekanların mahremiyeti ve ayrışmasını sağladık.

Ailenin özel beklentisi ile iç mekan tasarımında evin mimarisinden bir miktar farklı bir yaklaşım sergiledik. Luxury denebilecek bir tarz ile modern tarzı harmanlayan bir tasarım oluştu. Geniş galerili bir giriş holünden açılan merdiven, salon, mutfak ve alt kat yatak odaları mekanlarını mermer zemin ile tek bir alana dönüştürerek genişlik algısını arttırmayı amaçladık.

Galeri etkisini arttırmak için bu mekanlara açılan kapıları da dahil ederek bir tasarım yapıp mekanı olduğundan da yüksek hissettirmeyi amaçladık. Siyah, beyaz ve pirinç renklerine bir lacivert tonu ile renk kattık.

Oturma alanı ile yemek alanını hafif seperasyonlar ile böldük. Görüntünün ve ışığın geçtiği ancak mekanın ayrıldığı etkisi veren separatörler kullanarak tasarımımızı geliştirdik. Mermeri zeminde kullandıktan sonra duvar TV ünitesi ile de birleştirmek bütünleştirmek istedik.

Yemek odasında ise kullandığımız luxury tarzı daha yoğun hissettiğimiz bir tasarımımız oluştu.

Mutfakta ise daha modern çizgilerde daha yalın bir tasarım dilini benimsedik. Daha fonksiyonel bir mutfak ile daha az detayda ama şık bir tasarım anlayışı sergilemek istedik.

Banyolar ise bu yalın fonksiyonele daha yakın tarzımızı sürdürdük. Açık renklerde geniş lavabo ve dolapların olduğu bir tasarım oluşturduk.

Blog