Özel Park Tıp Merkezi – Cephe ve İç Mekan Tasarım Projesi

Vero Concept Mimarlık olarak iç mekan tasarımı ve cephe tasarımına imza attığımız İzmir Özel Park Tıp Merkezi’nin 9 Ekim 2015 tarihindeki açılışında yer almak ve ziyaretçilerin beğenilerini gözlemlemek bizleri çok mutlu etti…Aşağıda projeye ait hikayemizi okuyabilirsiniz;

Tasarım hikayemiz “modern bir hastane imajını iç mekan tasarımıyla kullanıcıya nasıl aktarırız” sorusu ile başladı.

Bu anlamda “çağdaş ve modern tasarım yaklaşımımız, mekanlar ve tasarlanmış tüm öğelerde yansıtılsın” amacıyla yola çıktık. Çizgilerimizi bütünden özele her noktaya aktarmaya gayret ettik. Yine aynı kaygı ile renk kurgusunu çağdaş tasarım yaklaşımlarına özgü yaratmaya özen gösterdik. Bu anlamda antrasit gri ve beyaz ile ikisinin arasında patlayan canlı bir renk olarak turuncuyu seçtik.

Projede mimari tasarımın zorunluluk olarak getirdiği ince uzun hastane giriş karşılama mekanının derinlik etkisini kırmaya çalışmak yerine daha da vurgulamayı amaçladık. Bu amaçla hem oturma birimleri ve hem de zemin tavan tasarımı ile tasarımda lineer mekan kurgusunu baskın kılmayı hedefledik. Lineer çizgileri birbiri ile radiuslu birleştirerek sert hatları kırmayı düşündük.

Poliklinik ve tüm hasta yatak katları dahil tüm binada aynı tasarım dili ve renk kurgusunu yansıtmayı amaçladık.

Paylaş