Meva Hayat Dergisi 2015 – İç Mekan Tasarımında Mermer Kullanımı

Vero Concept Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Gonca Ateş Öztürk’ün kaleme aldığı ve Mevaport İnşaat’a ait sektörel dergisinin Mimarın Penceresi köşesinde yayınlanan “İç Mekan Dekorasyonunda Yeni Nesil Mermerler” konulu yazısı.

Vero Concept Mimarlık
Vero Concept Mimarlık

Günümüzde beslenmeden giyime, yaşam şeklinden hobilere her noktada olduğu gibi dekorasyonda da “doğallık” hakettiği önemi kazanmaya başladı.

Doğal malzeme kullanımı özellikle ahşap ve mermer ile oldukça yaygınlaştı. Bu noktada zeminler ve duvarlar daha doğal malzemeler ile zenginleşmeye başladı.

Prestijli mekanlar yaratmayı amaçlayan biz tasarımcılar, duvarlara en az zemin ya da mobilyalar kadar önem vermekteyiz. Bu anlamda doğal malzemeler ve farklı yüzey / doku seçenekleri arayışımız daimi olarak devam etmekte. Dekorasyonda “Yeni nesil dizayn edilmiş mermerler” oldukça zengin koleksiyonları ile bizlere, doğal üründe iyi bir alternatif oluşturmakta.

Gelişen teknoloji, CNC makinelerinin kesimlerde kullanılması, nanoteknolojik kimyasalların sürece katılması mermer teknolojisini ve ürünü oldukça geliştirdi. Aynı anda doğallığını koruyan mermer, artık su emmeyen, leke tutmayan, desenlerde altın ve gümüş kaplı olarak kullanılmakta. Bastığımız zeminde, dokunduğumuz duvarlarda doğadan çıkan bir ürünü zengin desenler ile kullanabilme lüksünü bize yaşatmaktalar. Bu zenginleşmiş özellikleri ile mermer artık sadece banyolar, ıslak hacimlerin ürünü değil, yaşam alanlarımızda kullanılan “Yeni nesil dizayn edilmiş mermerler” olarak adlandırılmaktadır.

Gelişmekte olan ülkelerin malzeme kullanım sıralamasına bakıldığında seramik-granit-mermer şeklinde iken gelişmiş ülkelerde doğal bir malzeme olan mermer her zaman birinci sırada yer almaktadır.

Ülkemizde önceleri mermer sadece bir yer döşeme malzemesi olarak bilinirdi. Son yıllarda ise mermerin, tasarımcıların elinde tasarıma yön veren, ana dekorasyon malzemesi olarak duvarlarda kullanımı oldukça yaygınlaştı. Üretici bakımından Dünya sıralamasında İtalya’dan sonra ikinci sırada olan Türkiye’de, Dünya’da olduğu gibi yüksek kalite, prestijli projelerin yaşam alanlarının duvarlarında mermer kullanımı talep görmekte.

Arap ülkeleri, Afrika ülkeleri, Hindistan Rusya gibi ülkelerde daha renk yoğun ya da altınlı, gümüşlü desenler tercih edilirken, Avrupa ve Amerika’da genellikle pastel tonlar, naturel dokular, modern minimal çizgiler beğenilmektedir. Türkiye’de ise tam olarak bu konuda tüm dünyanın karması bir talep söz konusu. Koleksiyonlarda modernden klasiğe, altından eskitmeye pek çok seçenek mevcut. Yaşam alanlarınızda yaratmak istediğiniz ambiansa göre dilerseniz luxury ürünler, dilerseniz modern minimal ürünler seçmeniz mümkün.

Doğal olmasının yanında duvarlarda mermer ve doku kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi desen seçiminde mekanın mobilya ve duvar dengesine uygun tasarlamak ve mekanda boğucu bir etki yaratmamaktır. Bunun yanında mobilyalara fon oluşturacak bir doku-renk dengesi mekan ahengine katkı sağlar. Aynı zamanda yine doğal bir ürün olan ahşap ile dengesi sayesinde mekanlarınızda insan ruhuna hitap edecek bir doğallığa adım atmanızı sağlar.

Doğaldan yana tasarım yaparak kullandığımız yapı malzemesine kadar, tasarım anlayışımıza doğallığı sokarak, dekorasyonda ortaya çıkarmak istediğimiz alanlarda, vurgulamak istediğiniz duvarlarda kullanacağınız dizayn mermerler, amacına ulaşmış bir tasarımı elde etmenizi kolaylaştıracaktır.

Paylaş